Squadron Leader Kenneth Godfrey, Croix de Guerre

Acting Squadron Leader Godfrey served as the Staff Officer to the Command RAF Regiment Officer (Colonel R Preston) when No 83 Group (later 83 Expeditionary Air Group) sailed with the first assaulting troops on D-Day 6 June 1944.

Squadron Leader Kenneth Godfrey
Squadron Leader Kenneth Godfrey, Croix de Guerre.

On D+1 No 83 Group with two RAF Regiment Wings and three Light Anti-Aircraft Squadrons landed on Juno Beach. Godfrey served continuously in France up to the liberation of Paris and afterwards. By the end of August 1944 No 83 Group had ten Wings, comprising ten AA, three rifle and two armoured squadrons under command.

His citation states: He has shown an exceptional high standard of devotion to duty, under difficult and often dangerous conditions.

In addition to his Croix De Guerre he was Mentioned in Dispatches on two occasions 8 June 1944 and 1 January 1946. He went on to serve in Iraq with the Levies and later commanding the Aden Protectorate Levies. In June 1962 he he was promoted Air Vice Marshal and became Commandant General RAF Regiment. He retired on 3 February 1963.

He is pictured wearing Commander of the Most Excellent Order of the British Empire (awarded January 1954) and Companion of the Most Honourable Order of the Bath (June 1955).